2014. május 15., csütörtök

A vérnyomás szabályozása jógával

Előző írásomban említettem a mozgást, mint egészségünk, kiegyensúlyozottságunk s ezzel vérnyomásunk szempontjából is kulcsfontosságú tényezőt. Mai cikkemben a jóga hatása a vérnyomásra témát boncolgatjuk. Amikor azt a szót halljuk, hogy jóga tévedünk, ha csak a „gyakorlatok“, azaz az ászanák gyakorlása ötlik fejünkbe. Ennél a jóga sokkal-sokkal összetettebb. A jóga egy életmód. De nem szeretnélek összezavarni, most témánkra koncentrálva jegyzem meg, hogy ami egészségünk szempontjából vérnyomásunk szabályozására hasznos számunkra azok a következők: 

TUDATOS LÉGZÉS 
ÁSZANÁK (GYAKORLATOK)
MEDITÁCIÓ (RELAXÁCIÓ) 

A jógával - tehát e fenti hármas rendszeres gyakorlásával - erősődik és rugalmasabbá válik testünk, s lelkünk. Megtanít mentálisan és fizikálisan is ellazulni, relaxálni; segít a stressz kezelésének menedzselésében, legyen szó akár a testünk! avagy lelkünk stresszes állapotáról. Egyfajta testtudatosságot sajátíthatunk el vele, amellyel testünk reakcióit – izomfeszültségeinket ( arcban, hasban, nyakban, vállakban, légzésben stb), gyors szívverésünket, szorongásunkat, szabálytalan légzésünket szabályozhatjuk.

Vérnyomásunkat elsősorban megfelelő légzéssel szabályozhatjuk. Ez a leggyorsabb és leghatásosabb módszer, amellyel a testünk stresszreakciót, s ezzel vérkeringésünket is újra szabályos mederbe terelhetjük. Az átlagos úgynevezett „ szuszogó légzésünk helyett – figyeld csak meg magad egy pillanatra hogy lélegzel most:) - kezdjünk el mély be -és kilégzést végezni, tudatos 4-4 másodperces váltott mély be- és kilégzéssel. A legfontosabb, hogy légzésünket szabályozottá, egyenletessé változtassuk. Belégzéskor a mellkas a külső bordaközi izmok aktivitásának hatására megnyílik, kitágul. A rekeszizom lefelé mozdul el, s ezzel tágítja a mellkast. Kilégzéskor a mellkas a belső bordaközi izmok aktivitásának hatására összeszűkül, a rekeszizom felemelkedik. A légzés megerősíti a bordaközi izmokat, melynek hatására több oxigén kerül a véráramba, mivel ez a fajta tudatos légzés átmasszírozza a belső szerveinket, s ezáltal segíti a vér áramlását. A tudatos légzés koncentrációs képességünket, állóképességünket, kitartásunkat és akaraterőnket erősíti, kiegyensúlyozottság, nyugodtság érzése telepedik ránk. A teljes légzés kiegyensúlyozza a vérnyomást, harmonikussá teszi a tudat működését. 

A jógában azzal, hogy megerősítjük az izmokat - főként a háti- és hasi izmok szerepéről szeretnék most elsősorban szólni -, az ászanák, azaz gyakorlatok segítségével, azzal hozzájárulunk az egyenesebb testtartáshoz, amelynek következtében kisebb nyomás kerül szívünkre és tüdőnkre, légzésünk könnyebbé, kiegyensúlyozottabbá válhat. Egyfajta tartást kap a testünk, s tudatunk is. Sokkal figyelmesebbek leszünk saját magunkra, testtartásunkra, s ezáltal légzésünkre is (minden összefügg mindennel ki gondolta volna:)). Testtartásunk javulásával, javul vérkeringésünk is. Kis lépésben kezdődik, de az egész életmódunkat észrevétlenül változtatja meg...Ne is rohanjunk most ennyire előre...maradjunk a jóga vérnyomás egyesúlyozó szerepkörénél egyenlőre.

Harmadrészt a légzés szabályozása, valamint az ászanák gyakorlása mellett a jóga relaxációs technikák megtanítanak az igazi ellazulásra. Olyan technikák ezek, amelyek segítségével tudatosan ellazíthatod testrészeidet. Most például állj meg egy pillanatra az olvasásban. Figyeld meg magad...tudatosan nézz végig testeden, s észleld, hogy épp most milyen állapotban vannak tested izmai. Hol érzel feszültséget? Tudatosan lazítsd ki ezeket az apró feszültségeket. Napközben többször is próbáld meg magad figyelni, hogy ezen stresszgombócokon azonnal javíthass.

Mert ugye mindig csak mondjuk, hogy most felhúztak, most felment a vérnyomásom is...de igazából csak meg kellene tanulnunk olyan légzés, és/avagy relaxációs technikákat a jóga segítségével, melyek azonnali hatékony segítség lehetnek számunkra ilyen helyzetekben....Te mit teszel magadért? Mit teszel olyan helyzetekben, amelyekben felmegy a vérnyomásod a stressz hatására? Van rá gyors gyógymódod? Odafigyelsz a légzésedre? Figyelsz a tested stresszes helyzetekre való reakcióira? Válj tudatossá! Figyeld magad! Urald magad!

A jóga gyakorlása kontrollálja a vérnyomást és ezáltal hozzájárul az általános egészséghez és jóléthez.

Ne habozz, kezdd el ma!

Sokkal-sokkal szerteágazóbb a jóga területe, mint eddig gondoltam...bár ezt minden egyes nap újra tapasztalom:)

 "Nem az a fontos hogy mit csinálsz, hanem hogy miért csinálod és a lényeg, hogy legyél önmagad, legyél igazi önmagad!' - Guru Sharan Ananda elmondása alapján










Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése